| Model | THC-T120-MS |
| Camera | |
| Image Sensor | 2 MP CMOS |
| Signal System | PAL/NTSC |
| Resolution | 1920 (H) × 1080 (V) |
| Frame Rate |
| Min. illumination | 0.01 Lux@(F1.2, AGC ON), 0 Lux with IR |
| Shutter Time |
PAL: 1/25 s to 1/50, 000 s NTSC: 1/30 s to 1/50, 000 s |
| Lens | 2.8 mm, 3.6 mm, 6 mm fixed lens |
| Field of View |
2.8 mm, horizontal FOV: 106.4°, vertical FOV: 57.9°, diagonal FOV: 124.6° 3.6 mm, horizontal FOV: 79.6°, vertical FOV: 43.5°, diagonal FOV: 93.7° 6 mm, horizontal FOV: 51.9°, vertical FOV: 30°, diagonal FOV: 58.8° |
| Lens Mount | M12 |
| Day & Night | ICR |
| WDR (Wide Dynamic Range) | Digital WDR |
| Audio | Built-in mic |
| Angle Adjustment | Pan: 0 to 360°, Tilt: 0 to 75°, Rotation: 0 to 360° |
| Menu | |
| Image Mode | STD/HIGH-SAT |
| AGC | Yes |
| Day/Night Mode | Auto/Color/BW (Black and White) |
| White Balance | Auto/Manual |
| AE (Auto Exposure) Mode | DWDR/BLC/HLC/Global |
| Noise Reduction | 2D DNR |
| Language | English |
| Function | Brightness, Sharpness, Mirror, Smart IR |
| Interface | |
| Video Output | Switchable TVI/AHD/CVI/CVBS |
| General | |
| Operating Conditions | -40 °C to 60 °C (-40 °F to 140 °F), humidity 90% or less (non-condensing) |
| Power Supply | 12 VDC ± 25% |
| Power Consumption | Max. 3.7 W |
| Protection Level | IP66 |
| Material | Metal |
| IR Range | Up to 30 m |
| Communication | HIKVISION-C |
| Dimensions | 82.6 mm × 90 mm × 79.37 mm |